Ogrzewanie domu szkieletowego – zaplanuj to dobrze

Ogrzewanie domu szkieletowego - zaplanuj to dobrze

Domy z konstrukcji szkieletowej znane są ze swoich niezwykłych właściwości termicznych. Dobrze zbudowane zachowują się jak termos, utrzymując ciepło wewnątrz budynku. Ze względu na energooszczędność i ekologię wiele osób zastanawia się, jakie ogrzewanie domu szkieletowego będzie najbardziej korzystne i bezpieczne dla domowników.

Drewniane domy szkieletowe – bezpieczne ogrzewanie

Jak wszyscy wiemy, domy kanadyjskie zbudowane są z drewna. Jako materiał, który charakteryzuje się większą palnością niż w przypadku domów murowanych, wymaga to odpowiednich rozwiązań, które zagwarantują bezpieczeństwo przeciwpożarowe budynku. Jeśli inwestor zdecyduje się na ogrzewanie domu szkieletowego przy pomocy pieca na paliwo stałe lub piec gazowy, musi zadbać o odpowiednią szczelność i termoizolację komina. Dziś standardem stają się kominy systemowe, w których przewód dymowy zabezpiecza się przed przegrzaniem poprzez stosowanie dodatkowego systemu wentylacji grawitacyjnej. Oprócz tego należy zwrócić uwagę również na użycie odpowiednich, niepalnych materiałów izolacyjnych w okolicach pieca czy kominka. To gwarantuje stuprocentowe bezpieczeństwo całej instalacji grzewczej.

Tradycyjne formy ogrzewania w domu kanadyjskim

Współczesne domy szkieletowe nie posiadają żadnych ograniczeń w kwestii wyboru ogrzewania. Bez problemu możemy ogrzewać je  z pomocą wszystkich najpopularniejszych systemów i instalacji. To, jaki rodzaj ogrzewania wybierze inwestor zależy od jego własnych preferencji.

Tradycyjna instalacja grzewcza zasilana kotłem na paliwo stałe powoli odchodzi do lamusa, ze względu na stale zmieniające się przepisy antysmogowe oraz ochronę środowiska. Jeśli jednak inwestor zdecyduje się na ten rodzaj ogrzewania, dobrze jest wybrać bezobsługowy piec z podajnikiem, który nie wymaga zbyt dużej uwagi.

Domy prefabrykowane bardzo często ogrzewane są również za pomocą pieców gazowych. To jedno z najpopularniejszych rozwiązań stosowanych w domach jednorodzinnych. Jego zaletą jest to, że w przeciwieństwie do pieców na paliwo stałe jest całkowicie bezobsługowe, a do tego ekologiczne i energooszczędne. Minus? Rosnące ceny gazu sprawiają, że ogrzewanie gazowe powoli przestaje być atrakcyjną finansowo formą ogrzewania.

Nowoczesne ogrzewanie w domu szkieletowym

Rosnącą popularnością cieszą się obecnie bardziej nowoczesne i ekologiczne rozwiązania, jaką są pompy ciepła. Choć są one stosunkowo drogie, pozwalają zaoszczędzić na rachunkach, jednocześnie zapewniając komfortowe ogrzewanie podłogowe w całym domu. Domy o konstrukcji szkieletowej doskonale nadają się do ogrzewania pompą ciepła, ze względu na błyskawiczne przenikanie ciepła. Jest to jedno z najlepszych i najbardziej ekologicznych rozwiązań dla domu kanadyjskiego.

Innym, popularnym rozwiązaniem w budownictwie szkieletowym jest ogrzewanie elektryczne. Wiele osób odrzuca je ze względu na wysokie koszty eksploatacji. Warto jednak pamiętać, że dom szkieletowy bardzo często wyposażony jest w instalację fotowoltaiczną, która sprawia, że ogrzewanie elektryczne może stać się bardzo opłacalną formą, gwarantującą pełną niezależność.

Możesz także przeczytać

Leave a Comment